Izba Pamiątek
Dom rycerza Kauffunga zwany też dworem rycerza Kauffunga jest obecnie najstarszym budynkiem mieszkalnym w Ząbkowicach. Po raz pierwszy wzmiankowany jest 29 listopada 1504 roku. Wtedy obiekt został ofiarowany niedawno powstałej kaplicy przy kościele parafialnym.
W 1526 roku późniejszy proboszcz z Braszowic sprzedał obiekt Małgorzacie, wdowie po Georgu Wielandzie z Ingolstadt. Ta zaś odsprzedała budynek Sigmundowi Kauffungowi von Chlum. Po śmierci Kauffunga dom kupiła rada miejska. Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli.
Z ciekawszych informacji można podać, że w domu tym spędził dzieciństwo znany, żyjący w XVII w malarz Bernard Krause (późniejszy właściciel dworu opatów henrykowskich). W 1772 roku jego brat Armand sprzedał dom Johannowi Friedrichowi Pohl.
W 1837 toku właścicielką obiektu została hrabina Juliane von Schlabrendorf, która kupiła dom Kauffunga za 4750 talarów. Konstantin, syn hrabiny, ostatni z rodu, zapisał nieruchomość w testamencie 28 grudnia 1857 r siostrom Boromeuszkom.
Przed II wojną światową dom był własnością parafii katolickiej, przeznaczonym na cele mieszkalne. Honorowy obywatel miasta J. Walzik spędził tu swoje dzieciństwo.
W pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej w budynku mieściły się mieszkania. W połowie lat 60 – tych Józef Glabiszewski rozpoczął starania o uratowanie zabytkowego obiektu, który znajdował się w bardzo złym stanie. Po remoncie 8 maja 1972 roku otwarto w nim Izbę Pamiątek Regionalnych.
Obecnie mieści się tu Izba Pamiątek Regionalnych. Wystawione w 18 pomieszczeniach zbiory są bardzo różnorodne. W salach wystawienniczych prezentowane są: archeologia regionu, stara broń, meble, radia, telewizory, dawny sprzęt gospodarstwa domowego.
Na uwagę zasługuje izba śląska z rzadkimi ludowymi ręcznie malowanymi meblami śląskimi. Ciekawostką jest również biurko, przy którym zasiadali ząbkowiccy burmistrzowie, które zostało przeniesione tu z ratusza, księga Tory, która pochodzi prawdopodobnie z ząbkowickiej synagogi, drewniane tarcze strzeleckie bractwa kurkowego oraz studnia o głębokości 20 m znajdująca się wewnątrz domu.
W ogrodzie Izby znajduje się kartusz herbowy Domy Stanów Ziemskich.
W piwnicach mieści się również Laboratorium Doktora Frankensteina.
W 2007 roku Gmina Ząbkowice Śląskie przeprowadziła remont Izby. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
KONTAKT:
Izba Pamiątek Regionalnych
im. Józefa Glabiszewskiego
ul. Krzywa 1
57-200 Ząbkowice Śląskie
e-mail: krzywa.wieza@zabkowiceslaskie.pl
tel. +48 74 815 20 43
Izbę Pamiątek Regionalnych oraz Krzywą Wieżę można zwiedzać:
do 31 marca czynna od wtorku do soboty od godz. 9:00 do 17:00 a od 01 kwietnia do 31 października -codziennie od godz. 09:00 do godz. 18:00.
Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.
Ceny biletów:
– Krzywa Wieża – bilet normalny: 6,00 zł; bilet ulgowy: 3,00 zł
– Zamek – bilet normalny: 4 zł; bilet ulgowy: 2,00 zł
– Izba Pamiątek Regionalnych / Śladami Frankensteina – bilet normalny: 4,00 zł; bilet ulgowy: 2,00 zł
– Laboratorium Frankensteina: 2,00 zł
– Pakiet – Krzywa Wieża, Zamek, Izba Pamiątek Regionalnych/Śladami Frankensteina, Laboratorium Frankensteina – bilet normalny: 12,00 zł; bilet ulgowy: 6,00 zł
Do nabycia ulgowych biletów wstępu uprawnieni są: dzieci od 7 roku życia, młodzież ucząca się, studenci, inwalidzi i osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, emeryci i renciści, za okazaniem odpowiednich dokumentów tj. legitymacja uczniowska, legitymacja studencka, legitymacja emeryta/rencisty, legitymacja lub inny dokument informujący o niepełnosprawności.
Do bezpłatnego wstępu uprawnieni są: dzieci do lat 7, opiekunowie grup i przewodnicy (1 opiekun/przewodnik na 10 osób), grupy z Domów Dziecka, Domów Opieki i Domów Specjalnej Troski, przedstawiciele mediów w celu przygotowania materiałów redakcyjnych do publikacji, delegacje miast partnerskich i przedstawiciele oficjalnych wizyt w Ząbkowicach Śląskich.
ZAPRASZAMY NA STRONĘ http://www.krzywawieza.eu/
ŹRÓDŁO: zabkowiceslaskie.pl